Nowości, tendencje, analizy, opinie

„Dobry Wybór”, większy zysk

17 Lis 2010 | opublikował | Kategoria: Artykuły przemysłowe i spożywcze, Najnowsze

Wartość polskiego rynku marek własnych wzrosła w 2009 roku o 29 procent, a prognoza na następne lata jest równie optymistyczna – wynika z raportu firmy badawczej PMR.  Dlatego na początku grudnia br. Kolporter Service rozszerza ofertę produktów pod marką „Dobry Wybór” o pasztety i dżemy w kilku smakach oraz orzeszki solone.

 Popularność tych marek w Polsce rośnie między innymi za sprawą kryzysu gospodarczego, który spowodował, że Polacy coraz częściej szukają tańszych i jakościowo dobrych odpowiedników wielu markowych, a co za tym idzie drogich  produktów spożywczych.

– Na rynku pojawia się coraz więcej produktów tej kategorii, ich coraz lepsza ich jakość i atrakcyjne opakowania powodują wzrost zaufania do marek własnych i ich coraz większą popularność – mówi Krzysztof Żądło, dyrektor handlowy Kolportera Service. – Z badań rynku wynika, że jedna czwarta wszystkich produktów pod markami własnymi sprzedawana jest w tradycyjnych sklepach spożywczych. Ten udział może się jeszcze zwiększyć, popularność takich produktów rośnie. Warunkiem wykorzystania dobrej koniunktury jest wprowadzanie do oferty sklepów ich coraz większej liczby tych produktów. Dlatego postanowiliśmy sukcesywnie poszerzać naszą ofertę artykułów spożywczych pod marką „Dobry Wybór”.

Co istotne, z badań firmy Nielsen wynika, że blisko połowa Polaków postrzega marki własne jako produkty o dobrej jakości, konkurencyjne cenowo wobec znanych marek.

– Wprowadzamy kolejne artykuły spożywcze pod marką „Dobry Wybór” w kategoriach produktowych, które są najchętniej kupowane w punktach sprzedaży naszych kontrahentów – stwierdza Krzysztof Żądło. – Chcemy stworzyć szeroką ofertę produktów spożywczych „Dobrego Wyboru”, dopasowaną do specyfiki małych i średnich sklepów spożywczych. Pasztety i dżemy doskonale wpisują się w tę strategię jako artykuły pierwszej potrzeby w każdym sklepie. Orzeszki solone są natomiast towarem impulsowym poszukiwanym przez klientów zarówno w sklepach, salonikach prasowych, jak i kioskach. Handlowcy dzięki ich sprzedaży mogą uzyskać znacznie wyższą od standardowej marżę.

Badania rynku pokazują, że Polacy decydując się na zakup tego czy innego towaru kierują się przede wszystkim ceną. Dużo wskazuje, że to się nie zmieni w najbliższym czasie. Zapowiedzi kolejnych, czekających nas niebawem podwyżek sprawiają, że stajemy się oszczędni także kupując żywność.

– I dlatego towary pod markami własnymi, bardziej atrakcyjne cenowo od produktów markowych, będą coraz popularniejsze – uważa Krzysztof Żądło. – Wszystkie artykuły spożywcze wprowadzane przez nas na rynek pod marką „Dobry Wybór” łączą dwie podstawowe zalety – atrakcyjną cenę z segmentu ekonomicznego i wysoką jakość. Pasztety są produkowane w jednej z najlepszych firm w Polsce – Drop z Ostrzeszowa (opakowanie 130 gram, cena 85 groszy), dżemy są produkowane w firmie Stovit z Bydgoszczy (opakowanie 270 gram, cena 2,30 zł), orzeszki solone produkuje dla Kolportera Service firma Aromat Snack z Gdyni-Trzebielina (opakowanie 100g , cena 1,15 zł, puszka 150g – cena 2,30 zł).

– Na kolejne lata przewidujemy wzrost rynku marek własnych. W efekcie dekoniunktury gospodarczej część konsumentów właśnie teraz miała okazję przekonać się o dobrej relacji jakości do ceny tego typu produktów i dzięki czemu uważają je za dobrą alternatywę dla znanych marek. Dlatego będą po nie sięgać również wtedy, gdy ich sytuacja finansowa się poprawi – powiedziała miesięcznikowi „Detal Dzisiaj” Patrycja Nalepa, starszy analityk handlu detalicznego w firmie badawczej PMR.

Kolejnymi artykułami pod marką „Dobry Wybór” które Kolporter Service che wprowadzić na rynek w nadchodzących miesiącach będą: konserwy mięsne, paprykarz, smalec, sałatki obiadowe, buraki tarte, kukurydza, groszek, ketchup, musztarda i dresingi.

Wyniki raportu „Prywatne marki detalistów w Polsce 2010” firmy PMR opublikował miesięcznik „Detal Dzisiaj”.

Maciej Topolski

______________ 

W branży FMCG w Polsce sprzedaż marek własnych ma wartość około 20 mld zł rocznie. W przychodach handlu detalicznego ta grupa towarów generuje ponad 20 procent przychodów. Średnia europejska wynosi 24 procent. Największe zaufanie do własnych marek mają Szwajcarzy (54 procent udziału w handlu detalicznym), Brytyjczycy (43 procent), Belgowie (42 procent) i Niemcy (40 procent).

Tagi: , ,

Dodaj komentarz