Nowości, tendencje, analizy, opinie

Banderole pod specjalnym nadzorem

1 Cze 2009 | opublikował | Kategoria: Prawo, Problemy rynku, Wyroby tytoniowe

Każdy właściciel sklepu czy kiosku powinien niezwłocznie zrobić remanent papierosów i sprawdzić, jak dużo paczek ma naklejony ubiegłoroczny znak akcyzy. Już za niespełna trzy tygodnie – od 1 lipca 2009 r. – sprzedaż paczek oznaczonych starą banderolą będzie nielegalna i co bardzo istotne, nie będzie ich można wymienić ani zwrócić do dostawcy.

– Dlatego zachęcamy, aby wszyscy właściciele detalicznych punktów sprzedaży jak najszybciej zrobili przegląd zapasów i postarali się najpóźniej do 30 czerwca sprzedać wszystkie papierosy ze starą akcyzą – mówi Krzysztof Żądło, pełnomocnik zarządu Kolportera Service ds. zakupów, promocji i reklamy marek własnych. – Apelujemy, aby w czerwcu br. bardzo rozważnie robić zamówienia – papierosy ze starą akcyzą są dostępne w hurcie i są tańsze, jednak trzeba pamiętać, że po 1 lipca nie będzie ich można legalnie sprzedawać. Nie będziemy przyjmować zwrotów wyrobów tytoniowych ze starą akcyzą ani też wymieniać ich na „nowe”, bo producenci nie przyjmują i nie będą przyjmować zwrotów papierosów ze starą banderolą.

Co zrobić, jeśli mimo wszystko w jakimś punkcie sprzedaży zostaną zapasy „nielegalnych” papierosów? Można się ich legalnie pozbyć tylko w jeden sposób – trzeba zakupić nowe, aktualne banderole – w cenie 1,30 zł brutto za sztukę. Nie jest to jednak proste: najpierw trzeba wykonać spis z natury (określić liczbę paczek ze starą banderolą na konkretny dzień, np. 1 lipca 2009 r.). Następnym krokiem jest wysłanie wniosku do Ministerstwa Finansów ze wstępnym zapotrzebowaniem na banderole legalizacyjne (np. faksem). Następnie trzeba dostarczyć do naczelnika Urzędu Celnego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej wniosek o sprzedaż banderoli. W tej skomplikowanej procedurze mogą się też niestety pojawić inne, dodatkowe wymagania Urzędów Celnych. Warto pamiętać, że kwota 1,30 zł za banderolę w wielu wypadkach przekracza wysokość marży uzyskiwanej ze sprzedaży paczki papierosów, dlatego najlepszym wyjściem jest po prostu jak najszybsze wyprzedanie starych zapasów.

Z dniem 1 stycznia 2009 r. na mocy rozporządzenia Ministra Finansów wprowadzone zostały  nowe wzory banderoli na wyroby tytoniowe. Jak już informowaliśmy w „Naszym Kolporterze”, papierosy ze starymi znakami akcyzy można będzie sprzedawać jedynie do 30 czerwca 2009 roku. Za sprzedaż papierosów z ubiegłoroczną akcyzą będzie groziła grzywna od 10 do 1 440 000 zł (w zależności od osiąganych przez punkt sprzedaży przychodów).

Wielu handlowców nie kryje obaw, że nowe przepisy i idące za nimi podwyżki „rozchwieją” mocno tytoniowy rynek i spowodują znaczący wzrost sprzedaży wyrobów tytoniowych z przemytu, które – jak powszechnie wiadomo – można bez problemu kupić na targowiskach w większości polskich miast. Ministerstwo Finansów nie podziela jednak tych obaw.

– Cały czas prowadzimy działania polegające na ograniczaniu sprzedaży nielegalnych wyrobów tytoniowych. Są to np.: ograniczenie w 2008 roku limitów przywozowych dla podróżnych do 2 paczek, uszczelnianie granic, analiza ryzyka – stwierdza Witold Lisicki, odpowiedzialny w Ministerstwie Finansów za udzielanie informacji w sprawach celnych, podatku akcyzowego oraz gier i zakładów wzajemnych.

O tym, czy działania te sprawdzają się w praktyce, każdy z nas może przekonać się sam…

Maciej Topolski

Tagi: , , ,

Jeden komentarz
Dodaj komentarz »

  1. Totalna bzdura ztymi banderolami. widocznie ktoś nie zna rynku tytoniowego. Jeśli Państwo Polskie wyprodukowało banderole, to dlaczego mówi, że po 01/07/2009 roku są one nielegalne.
    Jeśli podatnik-handlowiec kupił je legalnie to powinien je legalnie sprzedać. To jest ograniczanie swobód !!prowadzenia działalności gospodarczej. tak jak z samochodami z kratką … Państwo umila nam życie… a skończy się sądem w Sztrasburgu, to wtedy się Pąństwo Polskie opamięta.
    Jest jeden sposób na załątanie dziury w budżecie….. wszystkich, ale to wszystkich bez wyjątku UFISKALNIĆ… -WSZYSCY NA RÓWNYCH PRAWACH!!!!

Dodaj komentarz