Nowości, tendencje, analizy, opinie

Podatek dobry dla handlowców

9 Lis 2012 | opublikował | Kategoria: Najnowsze, Wyroby tytoniowe

Już tradycyjnie, od 1 stycznia 2013 roku wzrośnie akcyza na papierosy. Ale pojawiła się też podatkowa nowość: rząd planuje wprowadzenie akcyzy na tzw. susz tytoniowy i jest to akurat dobra wiadomość dla handlowców. Dzięki temu zlikwidowana zostałaby luka w przepisach, umożliwiająca sprzedawanie bez podatku akcyzowego niepociętych liści tytoniu, na czym właśnie tracą handlowcy, a także producenci wyrobów tytoniowych i skarb państwa.

Planowany podatek akcyzowy na susz tytoniowy to istotna nowość, z której zadowoleni są producenci i sprzedawcy, trzymający kciuki za to, by zmiana została wprowadzona. Wyjaśnijmy, że susz to nic innego jak niepocięte liście tytoniu, które dotychczas nie były objęte akcyzą, w odróżnieniu od tzw. krajanki, czyli tytoniu przygotowanego do palenia przez legalnych producentów. Luka w przepisach pozwala na handel suszem (sprzedawanym na wagę) po bardzo niskich cenach, paczka papierosów-skrętów zrobionych właśnie z suszu kosztuje ok. 2-3 zł. W niektórych punktach oferujących nieopodatkowany susz ustawiono nawet… niszczarki do papieru, które służą do cięcia liści. W ten sposób amatorzy skrętów mogą na miejscu przygotować krajankę, oczywiście tak jak susz nieobjętą akcyzą, do napełniania papierosowych gilz.

To wszystko sprawiło, że – według obliczeń AC Nielsen – sprzedaż krajanki tytoniowej, a więc legalnego tytoniu do palenia, spadła o połowę w ciągu dwóch ostatnich lat. Straty są wymierne: do budżetu państwa nie wpłynęło w 2011 roku 380 mln zł z tytułu podatku akcyzowego (wyliczenia Ministerstwa Finansów). A ponieważ robienie skrętów z nieopodatkowanego suszu stało się popularne, stracili też handlowcy, gdyż w ubiegłym roku o ok. 15 proc. zmniejszyła się liczba osób kupujących papierosy.

Po Nowym Roku – jeśli nowelizacja zostanie przyjęta – ma się to zmienić, z korzyścią dla legalnych handlowców i producentów. Rządowy projekt zakłada, że akcyza na susz wyniesie 218,40 zł za kilogram, a kara, dla tych, którzy się nie dostosują do tego obowiązku – 436,80 zł za każdy kilogram suszu. Koncerny tytoniowe przewidują, że sprzedaż suszu może się zmniejszyć nawet o 80 proc.

Fot. iStockphoto.com

Pełna wersja artykułu w miesięczniku „Nasz Kolporter” nr 11/2012

Tagi: , ,

Jeden komentarz
Dodaj komentarz »

  1. powstaje pytanie czy partie nie skupiają się w swoich programach na pierdołach zamiast na sprawach bieżących wymagających natychmiastowej reakcji takich jak służba zdrowia

Dodaj komentarz