Nowości, tendencje, analizy, opinie

Rusza produkcja samogasnących papierosów

2 Wrz 2011 | opublikował | Kategoria: Najnowsze, Wyroby tytoniowe

Firmy tytoniowe rozpoczęły produkcję samogasnących papierosów. Wyższe koszty na razie nie wpłyną na podwyżkę cen – informuje „Rzeczpospolita”.

Od 17 listopada 2011 r. w Unii Europejskiej będzie można  sprzedawać wyłącznie samogasnące papierosy, czyli wyprodukowane zgodnie ze standardem LIP (z ang. Limited Ignition Propensity). Bruksela chce w ten sposób zahamować falę pożarów od niedopałków, w których rocznie ginie na świecie ok. 70 tys. osób.

Czasu na dostosowanie do nowych przepisów jest sporo, ale firmy tytoniowe już uruchomiły produkcję, tłumacząc, że wprowadzanie samogasnących papierosów z tak dużym wyprzedzeniem jest konieczne. Muszą one bowiem trafić na czas nie tylko do hurtowni, ale także do ok. 120 tys. punktów detalicznych oferujących wyroby tytoniowe.

Do dostosowania się do nowych przepisów motywują także kary – do 100 tys. zł .

Zastosowanie bibułki do produkcji papierosów samogasnących oznacza wzrost kosztów firm tytoniowych. Według szacunków „Rzeczpospolitej” w zależności od skali produkcji może on wynieść od kilku do kilkunastu milionów złotych. Koncerny nie chcą zdradzać, czy podniosą w związku z tym ceny papierosów, ale jak ustaliła „Rz”, do podwyżek nie dojdzie raczej w najbliższych tygodniach.

Więcej: rp.pl

Tagi:

Dodaj komentarz