Nowości, tendencje, analizy, opinie

Sklep zamiast apteki

28 Gru 2010 | opublikował | Kategoria: Leki OTC, Najnowsze

Statystyki potwierdzają, że w okresie zimowym wzrasta sprzedaż leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Właściciele sklepów i kiosków mogą na tym skorzystać, gdyż Polacy coraz chętniej kupują leki bez recepty (czyli preparaty OTC) poza aptekami.

– Jest ogromny popyt na taki towar – przyznaje Maria Adamiec ze sklepu „Zbyszko” w Kielcach. – Szczególnie jeśli chodzi o leki przeciwgorączkowe, bo przeciwbólowe przez cały rok sprzedają się dobrze. Co ciekawe, ogromny wzrost sprzedaży preparatów na przeziębienie zanotowaliśmy w Wigilię. Ale codziennie zjawiają się u nas klienci, którzy decydują się na zakup takich środków. Najczęściej sięgają po Gripex i Herbitussin.

Zazwyczaj jest to zakup dokonany pod wpływem chwili. Wpływ na to z pewnością ma ekspozycja leków. „Zbyszko” to sklep samoobsługowy,  a leki są wystawione tuż obok kasy, w sąsiedztwie batoników i gum do żucia, czyli miejscu doskonale widocznym dla klienta. – Rzadko zdarza się, by ktoś od razu zajrzał do nas z myślą o kupnie jakiegoś preparatu. Takie sytuacje zdarzają się tylko w późnych godzinach wieczornych i w weekendy – tłumaczy Maria Adamiec. Przyczyną tego jest bliskie sąsiedztwo apteki.

Niewidoczna dla klientów ekspozycja leków może być przyczyną, że preparaty OTC sprzedają się bardzo słabo…

 – Niedaleko są apteki, delikatesy, więc to na pewno nie ułatwia nam sprzedaży leków. Ale problemem chyba jest też lokalizacja półki ze środkami leczniczymi i zastanawiamy się nad ich lepszą ekspozycją. W naszym kiosku leki znajdują się w rogu, w dodatku częściowo zasłania je regał z prezentami. To się nie sprawdza – przyznaje Tomasz Skibiński z Chełma.

Paulina Styrkowiec z saloniku w Katowicach potwierdza, że leki muszą być doskonale widoczne. – U nas znajdują się one tuż przed ladą i dzięki temu cieszą się dużym zainteresowaniem klientów – mówi. – Klienci zazwyczaj sięgają po najbardziej znane marki. Największą popularnością cieszy się Ibuprom, ale to środek przeciwbólowy i świetnie sprzedaje się przez cały rok.

W przypadku leków ogromny wpływ na decyzje zakupowe Polaków mają reklamy telewizyjne i radiowe. – Przyzwyczajenie to jedno, ale niektóre leki działają przecież bardzo podobnie. Dlatego widzę, że więcej sprzedaje się tych produktów, o których głośniej było w ostatnich dniach w mediach – potwierdza Barbara Pyza z saloniku w Zakopanem.

Dodaje, że w jej punkcie klienci najczęściej sięgają po Polopirynę i Cholinex. – Kupując prasę wiele osób dłuższy czas zastanawia się nad wyborem, a w przypadku leków decydują się natychmiast. Większość już w progu wie, jaki środek chce kupić – przyznaje.

Czasem jednak przydaje się także rada personelu. – Bywają sytuacje, że polecam dany środek, bo klient nie wie, co wybrać. Oczywiście staram się wybrać dla niego dobry produkt, bo jeśli będzie chorował, to do mnie w najbliższym czasie nie przyjdzie – śmieje się Anna Płachcińska z saloniku w Dąbrowej Górniczej. – Dobrze wiedzieć, co na konkretne dolegliwości pomaga ludziom najlepiej.

Kontrahenci Kolportera mówią zgodnie, że przygotowując zamówienie preparatów leczniczych do sklepu czy kiosku z szerokiej oferty dostępnej na rynku warto wybrać najlepiej sprzedające się leki.

– Pomagamy naszym klientom w doborze najlepszego asortymentu preparatów OTC. Dbamy o ekspozycję środków medycznych w punktach sprzedaży – mówi Adam Korus, menadżer kategorii z Kolportera. – Mamy w ofercie leki, suplementy diety, plastry i bandaże. Zamówienie złożone w oddziałach terenowych naszej firmy do godziny 14 realizowane jest w ciągu 24 godzin.

Tomasz Porębski

Hurtownia farmaceutyczna Kolportera oferuje:
· leki przeciwbólowe
· leki na przeziębienie
· leki gastryczne
· leki na gardło
· witaminy
· herbaty funkcjonalne
· środki przeciw chorobie lokomocyjnej, preparaty na zatrucie alkoholowe
· plastry i bandaże

Tagi:

Dodaj komentarz