Nowości, tendencje, analizy, opinie

Systemy alarmowe w placówkach handlowych

29 Cze 2015 | opublikował | Kategoria: Najnowsze, Problemy rynku

Przyjrzymy się bliżej systemom alarmowym, gdyż coraz częściej to właśnie przy ich wykorzystaniu przedsiębiorcy starają się skutecznie chronić swoje mienie.

Zasadniczym zadaniem systemów sygnalizacji włamania i napadu, bo tak właśnie brzmi prawidłowa nazwa, jest wykrywanie wszystkich przypadków przełamania zabezpieczeń i wtargnięcia osób nieuprawnionych do chronionych pomieszczeń. W sytuacji zagrożenia, poprzez włączenie alarmu przez pracownika, sygnalizowana może być również próba napadu rabunkowego czy groźba użycia innej formy przemocy. W praktyce systemy alarmowe doskonale sprawdzają się zarówno w dużych obiektach, jak i niewielkich lokalach handlowych, osiedlowych sklepikach czy kioskach. Wszystko za sprawą stosunkowo niewielkiego kosztu i możliwości niemalże dowolnej rozbudowy.

Czujniki ruchu i kontaktrony

Podstawowy system składa się z centrali alarmowej, akumulatora, sygnalizatora, nadajnika, klawiatury sterującej i różnego rodzaju czujek. Najczęściej spotykanymi są czujki ruchu oraz kontaktrony (sygnalizujące otwarcie drzwi lub okien). W przypadku niewielkich obiektów i przy zastosowaniu standardowych rozwiązań trzeba liczyć się z wydatkiem oscylującym w okolicach kwoty tysiąca złotych. Oczywiście im bardziej rozbudowany system, tym wyższa cena. Warto między innymi rozważyć dołożenie przycisków lub pilotów napadowych, które w razie potrzeby pozwolą personelowi na dyskretne wezwanie pomocy. Jest to koszt około stu złotych za jeden przycisk napadowy, natomiast zastosowanie pilotów napadowych będzie zawsze nieco droższe. W każdym razie instalację i późniejsze okresowe konserwowanie systemu należy powierzyć osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje.

Weryfikacja uprawnień

Współcześnie systemy sygnalizacji włamania i napadu coraz częściej rozbudowywane są o dodatkowe funkcjonalności. Mogą one pełnić m.in. funkcję systemu kontroli dostępu, co pozwoli ograniczać liczbę osób posiadających wstęp do określonych pomieszczeń. Weryfikacja uprawnień może odbywać się zarówno poprzez wpisanie na klawiaturze odpowiedniego kodu lub poprzez przyłożenie do czytnika spersonalizowanej karty zbliżeniowej. Istnieje również możliwość zdalnego sterowania zamykaniem i otwieraniem drzwi, roletami antywłamaniowymi czy pozostałą automatyką budynkową. Włączenie do systemu czujek przeciwpożarowych pozwoli natomiast na wczesną sygnalizację pożaru i niezwłoczne powiadomienie odpowiednich służb. Na uwagę zasługuje również fakt, że coraz więcej rozwiązań, nawet tych najprostszych i najtańszych, posiada możliwość zdalnego zarządzania i powiadamiania właściciela obiektu o wykrytych zdarzeniach poprzez wysyłanie odpowiednich komunikatów na telefon komórkowy czy urządzenia mobilne. W tym przypadku trzeba jednak upewnić się, że wykorzystywane przez nas urządzenia zostały odpowiednio zabezpieczone, a samo rozwiązanie proponowane przez producenta jest równie bezpieczne.

Sprawdź jakość ochrony

Ostatnią kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest wybór agencji ochrony, która poprzez swoją stację monitorowania alarmów będzie sprawować nadzór nad naszym lokalem. W ramach miesięcznego abonamentu, którego koszt nie powinien przekroczyć pięćdziesięciu złotych, agencja ochrony zobowiązana jest do reakcji na każde otrzymane zgłoszenie. W razie potrzeby skieruje niezwłocznie na miejsce grupę interwencyjną i powiadomi nas o odebraniu sygnału alarmowego. Warto jednak sprawdzać, jak taka usługa realizowana jest w praktyce, ponieważ doświadczenie pokazuje, że reakcja grup interwencyjnych częstokroć jest znacznie spóźniona w stosunku do deklarowanych w umowie czasów dojazdów. Niekiedy też można mieć szereg zastrzeżeń do samego sposobu przeprowadzania interwencji. Zazwyczaj właścicielowi lokalu przysługuje możliwość dwa razy na miesiąc nieuzasadnionego wezwania ochrony, co dobrze czasem wykorzystać, by zweryfikować jakość otrzymywanej usługi.

Sergiusz Parszowski

Artykuł ukazał się w miesięczniku „Nasz Kolporter” (czerwiec 2015)

Tagi: , ,

Dodaj komentarz