Nowości, tendencje, analizy, opinie

Zdążyć przed grypą

17 Paź 2012 | opublikował | Kategoria: Najnowsze

Przeziębienie, grypa, zapalenie gardła to dolegliwości, które nękają większość Polaków co najmniej dwa razy w roku. Większość z nas nie może sobie jednak pozwolić na dłuższą niedyspozycję. Dlatego, zanim udamy się do lekarza, próbujemy leczyć się na własną rękę, dostępnymi w salonikach prasowych lekami OTC. Szukamy przede wszystkim środków na ból gardła, katar, kaszel.

Pod tajemniczo brzmiącą nazwą leków OTC kryją się preparaty dostępne bez recepty, czyli takie, których sprzedaż nie wymaga wiedzy sprzedawcy z zakresu farmacji. Pochodzący z języka angielskiego skrót OTC (Over the Counter) oznacza, że specyfiki możemy zażywać bez nadzoru lekarza. Środki te są o wiele słabsze niż te wydawane na receptę, nie wywołują groźnych skutków ubocznych i nie uzależniają.

– Blisko dziewięć lat temu Kolporter uzyskał status Hurtowni Farmaceutycznej. Od tej pory rozprowadzamy leki OTC w sieciach własnych – salonikach prasowych, salonach Top-Press i sklepach Dobry Wybór (łącznie ponad 920 punktów), a także do sklepów spożywczych oraz pozasieciowych stacji paliw na terenie całej Polski – mówi Jolanta Szyndler-Giersz, kierownik Hurtowni Farmaceutycznej Kolportera. – W swojej ofercie dystrybucyjnej mamy medykamenty od pięciu dużych producentów: USP Zdrowie, Polpharmy, Hasco-Lek, GlaxoSmithKline i Reckitt Benckiser. Wśród nich znajdują się preparaty przeciwbólowe, gastryczne, witaminy, a także leki na – przeziębienie, ból gardła, chorobę lokomocyjną czy zatrucie alkoholowe oraz środki dezynfekujące, opatrunkowe i rozgrzewające – dodaje Jolanta Szyndler-Giersz.

W Polsce leki OTC są w sprzedaży pozaaptecznej od kilkunastu lat. Przez ten czas Polacy przyzwyczaili się do tego, że są one dostępne na wyciągnięcie ręki, prawie w każdym punkcie sprzedaży, dlatego preparaty przeciwbólowe i te na dolegliwości gastryczne sprzedają się dobrze przez cały rok. Środki przeciwprzeziębnieniowe i na gardło oraz witaminy cieszą się największą popularnością głównie w okresach występowania wzmożonej zachorowalności na grypę, czyli w okresie jesienno-zimowym i wiosennym.

Cały artykuł do przeczytania w miesięczniku „Nasz Kolporter” nr 10/1012

Tagi: , ,

Jeden komentarz
Dodaj komentarz »

  1. łatwa dostępność takich podstawowych leków jest bardzo fajna, ale na grypę jednak polecam szczepienia 😉 wiem, że wiele osób ma mieszane uczucia, ale ja sie przekonałam. mnóstwo fantastycznych informacji znalazłam tu: http://pogromcymitowmedycznych.pl/ serdecznie polecam stronę i szczepienia 😉

Dodaj komentarz